Teknoloji

OpenAI CEO’su: “Şu Anda GPT-5 Geliştirmiyoruz”

Yapay zeka araçları ile son aylarda herkesin kullandığı dil popüler hale geldi. OpenAI , yakın zamanda en gelişmiş dil modeli GPT-4’ü tanıttı. Yeni model birçok etkileyici özel ürünle geldi. Bunun ardından şirketin bir sonraki dil modeli olması beklenen GPT-5’i ne zaman piyasaya süreceği konuşulmaya başlandı.

Şimdi ise doğrudan OpenAI’nin CEO’su ve kurucusu Sam Altman’dan bu konuyla ilgili bir açıklama geldi. Altman, söylentilerin aksine şirketin şu anda GPT-5’i geliştirmediilan edildi.

OpenAI bir süre GPT-5 geliştirmeyecek

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bir etkinlikte konuşan Altman, OpenAI’nin artık GPT-5 olduğunu söyledi. antrenman yapmadı dedi. Altman, açıklamasının devamında, Bu model için bir mühletgelişmeyeceğini vurguladı MIT’deki CEO’nun açıklaması, yapay zekanın oluşturduğu tehditlerle ilgili bir sohbet sırasında geldi.

Altman’a, yakın zamanda Elon Musk da dahil olmak üzere teknoloji departmanının önde gelen birkaç kişisi tarafından imzalanan açık bir mektup soruldu. Bu mektup, gelecekteki sistemlerin güvenliği ile ilgili endişeleri vurguladı, bu nedenle yapay zeka araçlarının geliştirilmesi durdurulmak talep etmişti. Ancak birçok uzman mektubu eleştirerek böyle bir şeye gerek olmadığını söyledi.

CEO, mektubun nerede duracağına dair çok fazla teknik detay içermediğini vurgularken, mektubun daha eski bir versiyonunun GPT-5’i OpenAI’nin geliştirdiğini iddia ettiğini sözlerine ekledi. Bu noktada yeni dil modelinin şu anda geliştirilmediği haberini paylaşarak söylentileri yalanladı. Ayrıca mektup biraz da bu yüzden” aptalbulduğunu ekledi.

Elbette, OpenAI’nin şu anda GPT-5’i geliştirmemesi, GPT-4’ün yeteneklerini genişletmeyeceği anlamına gelmez. Altman, özellikle güvenlik konusunda çok çalışma yaptıklarını söylüyor.

GPT-5’i görmek için daha çok zaman olduğunu gösteren bu haber, modelle ilgili birçok söylentinin ardından geldi. Geçtiğimiz haftalarda OpenAI’nin çalışmaya başladığı öne sürülürken, modelin aralık ayında tanıtılacağı ve insandan ayırt edilemeyecek seviyelere ulaşabileceği iddia edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu