Ekonomi

Deprem bölgesinin yeniden inşası için TCMB’den ‘kredi’

TCMB’nin bölge halkı ve bölgede ticari faaliyette bulunacak, deprem bölgesinin canlandırılması ve yeniden inşası için faaliyette bulunacak kişiler için aldığı karara göre, TCMB’de değişiklik yapılarak bazı muafiyetler sağlandı. Ağustos ayı sonuna kadar kullandırılacak krediler için gerekli karşılıklar ve menkul kıymet kuruluş yönetmeliği.

Reuters’in bildirdiğine göre, Türkiye Merkez Bankası, Türkiye’nin güneydoğusundaki depremden etkilenen bölgeye borç vermeyi teşvik etmek için bankaların tahvil ve zorunlu karşılık düzenlemelerinde ayarlamalar yaptı.

Belgede, merkez bankasının şahıs veya şirketlere kullandıracağı kredilerin, kredi türlerine veya kredi büyüme hızına göre bankaların tahvil veya rezerv tutma zorunluluğundan muaf tutulacağı belirtildi.

Deprem bölgesinde ikamet eden veya depremden etkilenen kişi veya şirketlerle iş yaptığını kanıtlayan kişilere kullandırılan kredilerin bu yönetmelik kapsamında olacağı belirtildi.

Depremin vurduğu bölgede altyapı veya altyapı yeniden inşası yapan şirketlere kullandırılan krediler de bankaların tahvil ve zorunlu karşılıklarından muaf tutulacak.

kocasinanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu